IPT 2017

Date: 8th – 12th December

For information on:

  • programme

  • fixtures

  • venues

The 2017 Inter-Provincial Tournament is proudly hosted by

…download the SWPSA App available on both the App Store and the Play Store

A programme is also available on MyComLink. Click the logo to view.

IPT 2017 – Results

U13 GIRLS

1. Western Province “A”
2. Central Gauteng “A”
3. Border
4. KwaZulu-Natal
5. Nelson Mandela Bay “A”
6. Western Province “B”
7. South Western Districts
8. Eastern Gauteng
9. Zimbabwe
10. Nelson Mandela Bay “B”
11. Central Gauteng “C”
12. Boland
13. Central Gauteng “B”

U13 BOYS

1. Western Province “A”
2. Central Gauteng “A”
3. KwaZulu-Natal
4. Nelson Mandela Bay “A”
5. Western Province “B”
6. Border
7. Zimbabwe
8. Central Gauteng “B”
9. Central Gauteng “C”
10. South Western Districts
11. Eastern Gauteng
12. Nelson Mandela Bay “B”
13. Northern Tigers
14. Boland

U14 GIRLS

1. Western Province “A”
2. Central Gauteng “A”
3. KwaZulu-Natal
4. Western Province “B”
5. Nelson Mandela Bay “A”
6. Border
7. Zimbabwe
8. Nelson Mandela Bay “B”
9. South Western Districts
10. Eastern Gauteng
11. Central Gauteng “B”
12. Boland
13. Northern Tigers

U14 BOYS

1. Western Province “A”
2. Central Gauteng “A”
3. KwaZulu-Natal
4. Central Gauteng “B”
5. Western Province “B”
6. Border
7. Boland
8. Nelson Mandela Bay “A”
9. Zimbabwe
10. South Western Districts
11. Northern Tigers “A”
12. Northern Tigers “B”
13. Nelson Mandela Bay “B”
14. Eastern Gauteng

U15 GIRLS

1. Western Province “A”
2. Central Gauteng “A”
3. Nelson Mandela Bay “A”
4. Border
5. Western Province “B”
6. KwaZulu-Natal
7. Zimbabwe
8. Central Gauteng “B’
9. Boland
10. Nelson Mandela Bay “B”
11. Northern Tigers

U15  BOYS

1. Western Province “A”
2. Central Gauteng “A”
3. Western Province “B”
4. KwaZulu-Natal
5. Nelson Mandela Bay “A”
6. Boland
7. Border
8. Nelson Mandela Bay “B”
9. Central Gauteng “B”
10. Northern Tigers
11. Eastern Gauteng
12. South Western Districts
13. Zimbabwe

U16 GIRLS

1. Nelson Mandela Bay “A”
2. Western Province “A”
3. Central Gauteng “A”
4. KwaZulu-Natal
5. Western Province “B”
6. Border
7. Central Gauteng “B”
8. Nelson Mandela Bay “B”
9. Zimbabwe
10. Boland

U16 BOYS

1. Central Gauteng “A”
2. KwaZulu-Natal
3. Nelson Mandela Bay “A”
4. Western Province “A”
5. Western Province “B”
6. Northern Tigers
7. Border
8. Central Gauteng “B”
9. Nelson Mandela Bay “B”
10. Zimbabwe

U19 GIRLS

1. Central Gauteng “A”
2. Border
3. Western Province “A”
4. KwaZulu-Natal
5. Nelson Mandela Bay “A”
6. Zimbabwe
7. Central Gauteng “B”
8. Western Province “B”
9. South Western Districts
10. Nelson Mandela Bay “B”

U19 BOYS

1. Western Province “A”
2. Central Gauteng “A”
3. Western Province “B”
4. KwaZulu-Natal “A”
5. KwaZulu-Natal “B”
6. Border
7. Central Gauteng “B”
8. Zimbabwe
9. Nelson Mandela Bay
10. Boland
11. Eastern Gauteng
12. South Western Districts

TEAM AWARDS

U19A GIRLS Schools Water Polo South Africa TROPHY FOR SPORTSMANSHIP:  ZIMBABWE

U19A BOYS Schools Water Polo South Africa TROPHY FOR SPORTSMANSHIP:  WESTERN PROVINCE “B”

OVERALL PROVINCIAL POINT TROPHY:  WESTERN PROVINCE

SCHOOLS WATER POLO SOUTH AFRICA U19 GIRLS TEAM
1. Ana Trninic – Central Gauteng “A”
2. Ayanda Maphumulo – KwaZulu-Natal
3. Bianca Prinsloo – Central Gauteng “A”
4. Chloe Meecham – Border
5. Daniela Passoni – Central Gauteng “A”
6. Hanna Muller – Border
7. Hannah Hill – Western Province “A”
8. Kate Hinrichs – Central Gauteng “A”
9. Krystin Ibbotson – Border
10. Kyla Lambrecht – Western Province “A”
11. Leila Fernandes – Central Gauteng “A”
12. Maryam Adams – Western Province “A”
13. Megan Hughes – Central Gauteng “A”
14. Nthatisi Mota – Central Gauteng “A”
15. Paige Tancrel – KwaZulu-Natal
16. Tegan Baker – Central Gauteng “A”

Etienne le Roux – Coach (Winning coach)
Kyle Kumm – Manager (Losing coach)

SCHOOLS WATER POLO SOUTH AFRICA U19 GIRLS
Best Forward Certificate – Hanna Muller
Best Defender Certificate – Tegan Baker
Best Goalkeeper Certificate – Daniela Passoni
Player of the Tournament Trophy – Bianca Prinsloo

SCHOOLS WATER POLO SOUTH AFRICA U19 BOYS TEAM
1. Andrew Hulett – Western Province “B”
2. Brandon Burke – Western Province “A”
3. Dylan Watt – Western Province “A”
4. Ethan Coryndon-Baker – Central Gauteng “A”
5. Farouk Mayman – Western Province “A”
6. James Hablutzel – Western Province “A”
7. Janco Rademeyer – Central Gauteng “A”
8. Joshua Faber – Western Province “A”
9. Joshua van der Schenk – Western Province “B”
10. Keegan Clark – Western Province “A”
11. Kgomotso Mataka – Central Gauteng “A”
12. Luca Alassio – Central Gauteng “A”
13. Michael Sabor – Western Province “B”
14. Miguel Morais – Central Gauteng “A”
15. Ross Stone – Western Province “A”
16. Slade du Randt – KwaZulu-Natal “A”

Ryan Weideman – Coach (Winning coach)
Vlado Trninic – Manager (Losing coach)

SCHOOLS WATER POLO SOUTH AFRICA U19 BOYS
Best Forward Certificate – Miguel Morais
FernFam Best Defender Trophy – James Hablutzel
Best Goalkeeper Certificate – Keegan Clark and Kgomotso Mataka
Player of the Tournament Trophy – Brandon Burke